Artykuł promocyjny Opublikowany przez: monika.g 2019-08-22 00:08:20
Autor zdjęcia/źródło: mat. promocyjne GUM
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest zapobieganie próchnicy i jak duży wpływ ma ona na ogólny stan naszego zdrowia. Wiele osób bagatelizuje problemy z zębami i idzie do dentysty dopiero wtedy, gdy te zaczynają boleć. Wtedy w najlepszym wypadku czeka leczenie, często również kanałowe, a w najgorszym + wyrwanie zęba. A przecież można tego uniknąć stosując odpowiednią profilaktykę i dbając o piękny uśmiech na co dzień. Już od pierwszych dni życia dziecka dbaj więc najpierw o jego ząbki mleczne, a następnie wyrabiaj właściwe nawyki dbania o higienę jamy ustnej, pokazując na własnym przykładzie jak to robić.
Próchnica to choroba zębów, którą wywołują bakterie gromadzące się w płytce nazębnej. Żywią się one cukrem (glukoza, fruktoza lub sacharoza), a produkują kwasy demineralizujące szkliwo. W ten sposób w zębach powstają ubytki prowadzące do wnikania bakterii w głąb zębów, aż do ich korzeni. Stan zapalny jaki wywołują, prowadzi do wystąpienia bardzo silnego bólu. Zwykle dopiero wtedy udajemy się na wizytę do dentysty.
Zasadniczy wpływ na powstawanie próchnicy mają więc 3 główne czynniki:
- niewłaściwa dieta bogata w cukry proste (produkty przetworzone, słodkie napoje i soki, słodycze),
- niewystarczająca higiena jamy ustnej (niedokładne mycie zębów, nieużywanie nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej),
- brak regularnej kontroli u dentysty (co najmniej 2 razy w roku).
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nieleczone choroby w jamie ustnej mają wpływ nie tylko na stan zębów i dziąseł, ale również na ogólny stan zdrowia. Bakterie wywołujące zapalenie dziąseł i próchnicę trafiają bowiem do krwiobiegu i w ten sposób rozprzestrzeniają się po całym organizmie powodując szereg dolegliwości związanych z różnymi narządami. Wywołują one reakcję immunologiczną organizmu i przyczyniają się do powstawania takich problemów ze zdrowiem - jak choroby układu krążenia, zapalenie płuc i inne choroby układu oddechowego, cukrzyca, a nawet udar mózgu, czy choroba Alzheimera.
Z badań wynika, że 3 na 4 osoby mają problem z zapaleniem dziąseł na pewnym etapie swojego życia.
Stan jamy ustnej i zębów powinny szczególnie kontrolować kobiety w ciąży. Ponad 35% z nich doświadcza bowiem zapalenia dziąseł. Stany zapalne przyzębia mogą prowadzić do niebezpiecznych powikłań ciąży zagrażających życiu mamy i dziecka.
Aby uniknąć tak poważnych problemów ze zdrowiem zadbaj więc o zdrową dietę opartą na warzywach i owocach oraz produktach pełnowartościowych, jak najmniej przetworzonych zawierających cenne witaminy i minerały. Dla zdrowia zębów najważniejsze są: magnez, wapń, fosfor, białko, witamina D, C, K i B12. Unikaj produktów zawierających duże ilości cukru i konserwantów.
O zęby trzeba dbać już od chwili narodzin, jeszcze zanim wyrosną one dziecku. To prawda, że zęby mleczne dziecko ma przez krótki czas i szybko wypadną jednak nie oznacza to, że nie trzeba o nie dbać. Próchnica atakuje tak samo zęby mleczne, jak stałe. Ząb mleczny objęty próchnicą boli malca tak samo jak chory ząb stały i bezwzględnie trzeba go wyleczyć tak jak ząb stały. Dodatkowo nieleczona próchnica zębów mlecznych prowadzi do przenoszenia się jej na „świeże” zęby stałe. Pamiętaj też, że próchnicą można się zarazić, gdyż jest to choroba zakaźna. Unikaj więc używania tych samych sztućców, oblizywania smoczka czy picia z tego samego kubka przez różne osoby.
Problem z próchnicą ma 80 proc. Polaków, a połowa 3-latków wymaga już jej leczenia!
Często jednak próchnica może pojawić się nawet mimo prawidłowej diety i właściwej higieny jamy ustnej. Nie zapominaj więc o regularnych wizytach u dentysty. Kontrole wykonuj co 6 miesięcy, również u dzieci.
Dziecko należy też od samego początku uczyć zdrowych nawyków związanych z prawidłową higieną jamy ustnej. Jeśli nie zadbasz o to od początku później będzie Ci coraz trudniej przekonać kilkuletniego malca, że po posiłku powinien umyć zęby, a po wieczornym myciu zębów nie może już nic jeść, ani pić jeśli do tej pory tego nie robił.
O zęby należy dbać na długo przed tym zanim się one pojawią.
Pierwsza higiena jamy ustnej wykonywana już u noworodka to przecieranie dziąseł dziecka jałowym gazikiem nasączonym solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą. Dzięki tej czynności wyrabiasz w dziecku nawyk dbania o higienę jamy ustnej.
Gdy u malucha pojawią się pierwsze ząbki (pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia) do ich higieny użyj silikonowej, miękkiej szczoteczki nakładanej na palec. Dla tak małych dzieci, które nie potrafią jeszcze wypluć pasty zaleca się używanie pasty bez fluoru. Dziecku od 1. roku życia możesz szczotkować już zęby szczoteczką z włosiem, ale pamiętaj o prawidłowym dobraniu jej do wieku dziecka. Dla takiego malucha musi ona mieć małą główkę i miękkie włosie. Nakładaj na nią ilość pasty wielkości ziarnka grochu. Na początku malec będzie potrzebował Twojej pomocy przy myciu zębów, ale z czasem będzie chętnie mył zęby samodzielnie.
Wypadanie zębów mlecznych i wyrastanie stałych, to kolejny przełomowy moment w życiu dziecka. Maluch umie już sam myć zęby, ale warto czasem sprawdzać w jaki sposób to robi, a najlepiej szczotkować zęby całą rodziną. Masz wtedy pewność, że dziecko myje je odpowiednio długo i dokładnie.
Naucz dziecko również korzystania z innych akcesoriów pozwalających na utrzymanie zdrowego uśmiechu takich jak nitka dentystyczna czy płyn do płukania jamy ustnej. Pomogą Ci w tym profesjonalne produkty do czyszczenia zębów GUM z linii BABY dla najmłodszych dzieci w wieku 0-2, KIDS przeznaczonych dla maluchów w wieku 2-6 lat oraz JUNIOR dla dzieci w wieku 6+ i 7+. Znajdziesz wśród nich pasty do zębów zawierające dobraną do wieku dziecka dawkę fluoru oraz izomalt. To innowacyjne połącznie pozwala na dwukrotne zwiększenie remineralizacji zębów w porównaniu do działania samego fluoru. Kolorowe szczoteczki z zabawnymi obrazkami lub migającym przez 1 minutę światełkiem spodobają się każdemu dziecku, zachęcą je do mycia ząbków i ułatwią codzienną higienę jamy ustnej. Bezalkoholowy płyn do płukania ust o smaku truskawek ochroni ząbki dziecka przed próchnicą ograniczając rozwój płytki nazębnej. W ofercie znajdują się również tabletki barwiące GUM Red-Cote, dzięki którym w łatwy sposób sprawdzisz czy maluch dobrze umył zęby i ułatwisz mu dokładniejsze ich czyszczenie.
O zęby osób dorosłych zadbają linie produktów GUM Paroex i ActiVital. Specjalistyczne produkty GUM zawierają składniki antybakteryjne, które zwalczają już istniejącą płytkę nazębną i chronią przed powstawaniem nowej. Nie zawierają one natomiast alkoholu, SLS czy parabenów, dzięki czemu są łagodne dla wrażliwych dziąseł, rewitalizują je i odżywiają dzięki zawartości takich naturalnych składników jak antyoksydanty, aloes, wyciąg z granatu, koenzym Q10, witamina E czy prowitamina B5.
Oprócz pasty i płynu kompleksową pielęgnację jamy ustnej uzupełnisz stosując nici dentystyczne lub szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Samo szczotkowanie usuwa zaledwie 60% płytki bakteryjnej.
Dbaj więc o poprawną higienę jamy ustnej i zdrowie dziąseł przez całe życie, aby nie tylko móc cieszyć się pięknym uśmiechem, ale także zdrowiem i ogólną kondycją całego ciała.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.